برای درمان پوکی استخوان می‌توان از روش‌های مختلفی بهره برد. اگر پوکی استخوان در حد خفیف باشد، انجام ورزش‌هایی که به تقویت استخوان‌ها و تحمل راحت‌تر وزن بدن کمک می‌کند، می‌تواند در افزایش تراکم استخوان‌ها مؤثر باشد. افزایش جذب کلسیم از مواد غذایی و احتمالاً مصرف مکمل‌های کلسیم و ویتامین D نیز می‌تواند به ساخته شدن استخوان بیشتر و یا حداقل جلوگیری از پوک شدن بیشتر استخوان‌ها کمک نماید. علاوه بر آن، چند مورد دارو نیز برای کند کردن روند کاهش تراکم استخوان‌ها و افزایش ساخته شدن آن، عرضه شده است. اگر چه تراکم استخوان‌ها معمولاً بعد از درمان به حالت طبیعی اولیه باز نمی‌گردد، اما خطر بروز شکستگی استخوان به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند.

 

• سایر ارزیابی های طب فیزیکی

بررسی وضعیت عملکرد، ارزیابی عملکرد در طب فیزیکی و توانبخشی امری اساسی می باشد و شامل ارزیابی تحرک هماهنگی، کنترل وضعیتی و توانایی انجام فعالیت های فیزیکی می باشد. توانایی انجام فعالیت های فیزیکی شامل آنالیز راه رفتن، توانایی راه رفتن به عقب، تست سرعت راه رفتن، تست تعادل ایستادن، توانایی ایستادن از حالت نشسته روی صندلی است.

 

• ارزیابی کیفیت زندگی

شکستگی ران و ستون فقرات باعث اختلال در کیفیت زندگی می گردد. تحقیقات اخیر نشان می دهد پوکی استخوان به تنهایی و یا شکستگی غیر از ستون فقرات و ران بر کیفیت زندگی موثر است. لذا یکی از اهداف توانبخشی پوکی استخوان کلینیک لوتوس، ارزیابی کیفیت زندگی بیماران و سعی در بهبود آن است.

 

• درمان دارویی

در كلينيك طب فيزيكي و توان‌بخشي لوتوس، به شما در تشخيص، پيشگيري و درمان صحيح دارویي و غيردارویي پوکی استخوان كمك خواهد شد. استفاده از ورزش‌هاي متناسب همچون Extention type exs و ورزش‌هاي ديناميك متناسب با تراكم استخوان فرد و استفاده از ارتزهاي مناسب مانند W.K.O به همراه داروهاي مورد نياز تخصصي، مشاوره تغذیه، ارتوپدی فنی،کاردرمانی و ورزش درمانی توسط فیزیوتراپیست بخشي از درمان‌هاي اين مركز را شامل مي شود.

هنگامی برای تقویت استخوان‌های شما دارو تجویز می‌شود که:

پوکی استخوان شما از طریق سنجش تراکم استخوان تشخیص داده شده است، صرف‌نظر از اینکه دچار شکستگی شده باشید و یا احتمال شکستگی استخوان شما بالا باشد.

شما دچار یک شکستگی استخوان شده‌اید و آزمایش تراکم استخوان نشان می‌دهد که شما مبتلا به نازک شدگی استخوان‌ (نه پوکی استخوان) هستید.

 

داروهایی که برای درمان پوکی استخوان مصرف می‌شوند، عبارتند از:

بیس فسفونات‌ها (داروهای اصلی مورد استفاده برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان در زنان پس از یائسگی)

استروژن و تعدیل کننده گیرنده استروژن

تری پاراتید (یک هورمون مصنوعی مشابه هورمون طبیعی بدن شما که باعث افزایش تراکم استخوان می‌شود).

کلسی تونین (یک هورمون مصنوعی مشابه هورمون بدن شما که باعث افزایش تراکم استخوان شده و عمدتا" برای درمان درد ناگهانی ناشی از شکستگی ستون فقرات مصرف می‌شود.)

دنوزوماب (روند از دست دادن استحکام استخوان را کند می‌کند و تراکم استخوان را افزایش می‌دهد.)

 

ارتوزهای W.K.O

داروها و مکمل‌های ویتامین متعددی موجود است که برای کاهش سرعت فرآیند تحلیل استخوان و درمان پوکی استخوان تجویز می‌شود. همچنین برنامه‌های درمانی و فیزیوتراپی نیز تاثیرات تقویت کننده بدن و به تاخیر انداختن عوارض پوکی استخوان را نشان داده است. اعمال هر دو روش، بهترین راه برای خنثی کردن اثرات پوکی استخوان است.

با این حال، استعمال اورتزها می‌تواند به بیماران کمک کند که تحرک و فعالیت خود را افزایش دهند و قدرت لازم برای زندگی با کیفیت بهتر را کسب کنند. کارشناسان معتقدند روش‌های درمانی که با استفاده از بیومکانیک، در ستون فقرات تغییرات دینامیک ایجاد می‌کنند، نسبت به بریس‌های سنتی که حرکت ستون فقرات را محدود کرده و باعث آتروفی می‌شوند، برتری دارند.

 

• بهبود عملکرد و افزایش مشارکت اجتماعی

متاسفانه پوکی استخوان اکثر افراد به علت ترس از حرکت بوده است که در ادامه دچار اختلال شدید عملکردی و اشکال در مشارکت اجتماعی شده‌اند. بسیاری از افراد مراجعه کننده به متخصصین طب فیزیکی، از زمین گیر شدن و وابسته شدن نگرانند و به دنبال راهی برای پیشگیری و یا درمان آن می باشند. در کلینیک جامع توانبخشی لوتوس به دنبال ارزیابی دقیق بیمار، رهیافت های مناسب برای بهبود عملکرد و مشارکت بیمار طراحی می گردد. تمرینات وضعیت بدنی، جابه جایی فرد در تخت، منزل و بیرون از منزل، راه رفتن و فعالیت های روزمره زندگی برای فرد طراحی و آموزش داده می شود. استفاده از وسایل کمکی نظیر عصا، واکر و ویلچر تجویز می شود. عصای کوتاه باعث افزایش کیفوز و شکستگی ستون فقرات و عصای بلند باعث افزایش خطر زمین خوردن از عقب می شود. استفاده از سایر وسایل کمکی برای بهبود تعادل از سایر اقدامات توانبخشی کلینیک لوتوس است. درمان مشکلات همراه مثل درد که با حرکت فرد تداخل دارد، از سایر اقداماتی است که در کلینیک لوتوس در راستای بهبود عملکرد و افزایش مشارکت کمک می‌کند.

 

• مشارکت در برنامه ریزی

با گسترش سالمندی و عوارض آن و نقش طب توانبخشی در مدیریت بیماریها، متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی کلینیک لوتوس، در برنامه ریزی هایی به خصوص از لحاظ توانبخشی جامعه نگر در سیستم سلامت همفکری همیشگی دارند.

در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی لوتوس، خدمات تشخیص و درمان بیماران مبتلا به پوکی استخوان و سایر بیماری‌های متابولیکی استخوان به صورت حرفه ای ارائه می شود. کلینیک توانبخشی لوتوس به بیماران کمک می‌کند تا با استفاده از معاینه فیزیکی، آزمایشات و سنجش تراکم استخوان بیماری خود را به شکل بهتری مدیریت کنند. تمرکز اصلی کلینیک لوتوس در برنامه‌های درمانی، بر کاهش خطر شکستگی استخوان‌ها و بهبود کیفیت زندگی بیمار با روش‌های مختلف طب فیزیکی همچون مگنت‌تراپی و حرکات اصلاحی می‌باشد.

کلینیک جامع لوتوس   ارتوپدی فنی   استئوپروز   پوکی استخوان   پوکی   پیشگیری پوکی استخوان   درمان پوکی استخوان   درمان اسئوپروز   پوکی استخوان زنان   درمان درد پوکی استخوان   بیماری پوکی استخوان   توانبخشی پوکی استخوان   طب فیزیکی   کلینیک لوتوس   کلینیک توانبخشی لوتوس   تشخیص پوکی استخوان   داروی پوکی استخوان   ارتوز   اورتز   بهترین درمان پوکی استخوان   یائسگی و پوکی استخوان   بارداری و پوکی استخوان   دلایل پوکی استخوان   داروی گیاهی پوکی استخوان   پوکی استخوان در جوانی   پوکی استخوان در پیری   پوکی استخوان مردان   دلایل قوز کردن   درمان قوز کردن   مشاوره تغذیه   کاردرمانی و ورزش درمانی   فیزیوتراپیست   پوکی استخوان در زنان یائسه   پوکی استخوان در زنان جوان   پوکی استخوان در زنان بالای 50 سال   درمان پوکی استخوان در زنان   پوکی استخوان در زنان باردار   پوکی استخوان در زنان و مردان   پوکی استخوان در زنان شیرده   علل پوکی استخوان  

اطلاعات تماس

  آدرس : خیابان مشتاق دوم ، خیابان حمزه اصفهانی ، روبروی خیابان علامه امینی ، بن بست تخت جمشید (18) ، پلاک 11

  تلفن : 32668804-031

  فکس : 32687506-031

  پست الکترونیک : info@cliniclotous.ir

  تلگرام : cliniclotus_ir@

  اینستاگرام : cliniclotus_ir و EsfahanPainClinic

 ساعت کار کلینیک:

شنبه تا چهارشنبه: صبح 12-9  بعداز ظهر 20-15

پنج شنبه: 13-9

مکان ما روی نقشه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…