پس از یک آسیب جدی، بیماری و یا عمل جراحی، فرد ممکن است به مرور زمان بهبود یابد. توانبخشی مجموعه ای است از اقدامات هدفمند که در آن به فرد کمک می شود تا توانایی از دست رفته خود را پس از یک واقعه، بیماری یا آسیب که منجر به محدودیت عملکردی وی شده است، دوباره به دست آورد. هدف توانبخشی این است که افراد ناتوان بتوانند از حداکثر کارآیی خود بهره گرفته و احساس خود ارزشمندی و مفید بودن برای جامعه داشته باشند.


نوع درمان و هدف از درمان ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد. یک فرد مسن که دچار سکته مغزی شده است، ممکن است هدفش از بازتوانی، کسب توانایی لباس پوشیدن و حمام کردن بدون کمک دیگران باشد. برای یک فرد جوان که دچار حمله قلبی شده است، بازگشت به کار و فعالیت های طبیعی اهمیت دارد و کسی که به دیسک کمر و سیاتیک مبتلا شده است، توانبخشی به منظور عملکرد بهتر و بهبود کیفیت زندگی در اولویت می باشد. لذا توانبخشی شامل بخش های مختلفی می باشد که در ادامه ذکر می شود.


  روانشناسی
روانشناسی علمی است که به مطالعه و شناخت رفتار و فرایندهای روانی می پردازد. در این تعریف بیشترین توجه به رفتار و جنبه‌های مختلف آن است. به عبارت دیگر می توان روانشناسی را رفتارشناسی نامید. منظور از رفتار دسته ای از حالت ها، عادات، فعالیت ها، کنش ها و واکنش های نسبتاً پایداری است که از فرد سر می زند و همواره قابل مشاهده، اندازه گیری و پیش بینی است.
روانشناسی شاخه های بسیار متنوعی دارد که در برخی تعاریف به بیش از 50 شاخه می رسد. از جمله شاخه های روانشناسی می‌توان به روانشناسی بالینی، روانشناسی مشاوره، روانشناسی تربیتی، روانشناسی سلامت، روانشناسی شخصیت و ... اشاره کرد.

بخش روانشناسی کلنیک لوتوس

در حالیکه روانشناسی ممکن است یک علم نسبتاً جوان به نظر برسد ولی از نظر وسعت و عمق، یکی از علوم پیچیده است. یکی از اصلی ترین بخش های روانشناسی، ارزیابی تشخیص و درمان بیماری های روانی است. امروزه علم روانشناسی به دنبال درک عمیقتری از جنبه های مختلف ذهن و رفتار بشر و بررسی چگونگی تفکر در زندگی روزمره انسان ها می باشد.
کلینیک توانبخشی لوتوس به عنوان جامع ترین کلینیک در زمینه توانبخشی، خدمات درمانی ویژه ای را در زمینه های مختلف روانشناسی ارائه می دهد و در طی مدت فعالیت خود با برگزاری جلسات مشاوره و گروه درمانی، در زمینه مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره کودک و نوجوان، مشاوره تحصیلی، مشاوره شغلی، مشاوره جنسی، تربیت جنسی کودک، درمان آسیب های روانی جنسی در کودکان، سلامت روان در ورزشکاران، نوروفیدبک، آزمون های شخصیت، تست هوش و استعداد تحصیلی، اجرای آزمونهای روانشناختی، کارگاه های آموزشی و تربیتی و روانپزشکی جهت درمان مشکلات و ناهنجاری های رفتاری مراجعین روان درمانی گام‌های مثبتی برداشته است.


 
 فیزیوتراپی
فیزیوتراپی شیوه‌ای از درمان بیماریها و اختلالات عصبی، ماهیچه‌ای، اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریانهای الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است. فیزیوتراپی در سالم نگه داشتن اعضا، کمک به بیماران در مدیریت درد و جلوگیری از وقوع بیماری ها نیز کمک شایانی می کند.

بخش فیزیوتراپی کلینیک لوتوس

لیزر درمانی، تکار درمانی، شاک ویو درمانی، سوزن خشک، الکتروتراپی، مکانوتراپی، اولترا سوند، آی آر تراپی، درمان دستی، ماساژتراپی، بیوفیدبک، مگنت تراپی تنها بخشی از فعالیت های کلینیک جامع توانبخشی لوتوس در روش درمان فیزیوتراپی است که به پشتوانه نیروهای متخصص و تجهیزات پیشرفته خود، خدمات شایانی نظیر از بین بردن درد، کمک به حرکت و توانایی حرکتی، جلوگیری از صدمات ورزشی به ورزشکاران، پیشگیری از جراحی و یا بهبود سریع پس از جراحی، رفع محدودیت های حرکتی در سکته مغزی، کنترل و کاهش مشکلات مربوط به افزایش سن، کاهش عوارض سوختگی، کنترل دیابت و کاهش مشکلات ارتوپدی را به کمک عمل فیزیوتراپی برای افراد ارائه داده است.


 
 کاردرمانی
کاردرمانی علم استفاده از فعالیت های هدفمند در افرادی است که در انجام برخی از امور روزمره خود ناتوان هستند. کاردرمانی یا به اصطلاح occupational therapy، مشکلات جسمی و ذهنی را در کودکان و بزرگسالان از طریق فعالیتهای هدفمند، توانبخشی و درمان می کند. فارغ التحصیلان رشته کاردرمانی را کادرمانگر می نامند و هدف نهایی آنها، پیشگیری از ناتوانی، حفظ حداکثر استقلال و کسب سلامتی است.

بخش کاردرمانی کلینیک لوتوس

مرکز جامع توانبخشی لوتوس به عنوان حرفه ای ترین مرکز در زمینه توانبخشی، خدمات ارزشمند و درخور توجه ای را در حیطه جسمی و ذهنی با روش های کاردرمانی ذهنی، کاردرمانی جسمی، کاردرمانی دست، بازی درمانی، اتاق تاریک و موسیقی درمانی برای مراجعه کنندگان خود به ارمغان آورده است.کلینیک لوتوس با فعالیت کار درمانی خود توانسته است مشکلات عدیده ای در حیطه جسمی نظیر تاخیر رشد حرکتی (گردن گرفتن، نشستن، چهار دست و پا راه رفتن)، ضعف در انجام حرکات ظریف پس از تصادف و یا سکته مغزی، مشکلات حرکتی در بیماریهایی نظیر ام اس، فلج مغزی و سوختگی ها را درمان کند. علاوه بر درمان مشکلات جسمی، مرکز توانبخشی لوتوس در حیطه ذهنی نیز توانسته است با استفاده از کار درمانی، خدمات قابل قبولی نظیر تمرین مهارتهای حرکتی ظریف (گرفتن مداد، بستن دکمه لباس ها و ...)، بهبود تعادل، آموزش مفاهیم کلی و مفاهیم شناختی و درکی،آموزش مهارت های روزمره زندگی (ADL)، آموزش مهارت های اجتماعی، تقویت توجه و تمرکز و افزایش تحمل کاری و دستور‌پذیری را به مراجعه کنندگان خود هدیه دهد.


 
 گفتاردرمانی
گفتاردرمانی یا آسیب شناسی گفتار و زبان، رشته‌ای از علوم توانبخشی (زیر شاخه علوم پزشکی) است. متخصصان این رشته به ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان و بلع در کودکان و بزرگسالان می پردازند. به فارغ التحصیلان رشته گفتار درمانی "آسیب‌شناس گفتار و زبان " می گویند.  

بخش گفتار درمانی کلینیک لوتوس

مرکز جامع توانبخشی لوتوس با بکارگیری پزشکان معتبر و فراهم آوردن تجهیزات پیشرفته در محیطی آرام توانسته است راهکارهای ارزشمندی را برای درمان اتیسم، اختلال تولید، رشد طبیعی، اختلال یادگیری، اختلال تشدید، تاخیر در حرف زدن و مشکلات جمله‌بندی کودکان، مشکلات تلفظی، مشکلات لکنت و گرفتگی زبان، سکته مغزی و آسیب های مغزی، مشکل بلعیدن و قورت دادن غذا، مشکلات شنوایی و کم شنوایی و مشکلات صوتی و صدا مطرح نماید.


 
 ارتوپدی فنی
کلینیک ارتوپدی فنی در مرکز توانبخشی لوتوس، با انجام اسکن سه بعدی از بیماران و پردازش اطلاعات حاصل از آن، کفی استاندارد و متناسب با پای هر فرد را طراحی می کند. خدمات ارتوپدی فنی در کلینیک لوتوس در بخش های پای دیابتی، کفش و کفی طبی، کفش و وسایل کودکان، وسایل مراقبتی مادر، ارتزهای ویژه ستون فقزات، ارتزهای ویژه اندام تحتانی، ارتزهای ویژه اندام فوقانی و پروتز (اندام مصنوعی) ارائه می گردد. به طوری که در بخش خدمات تخصصی پا، ضمن بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته، اسکن و آنالیز فشارهای وارده بر پا حین ایستادن (آنالیز استاتیک) و راه رفتن (آنالیز دینامیک) و نیز اسکن سه بعدی پا انجام می گیرد و پس از بررسی و طراحی توسط متخصصین مجرب، کفی طبی به صورت سفارشی توسط دستگاه تمام اتوماتیک CNC ساخته می شود.  

بخش ارتوپدی فنی

 

اسکن سه بعدی، با قابلیت طراحی قوس طولی و عرضی، بررسی و اصلاح انحرافات مچ پا و تا حدی مشکلات زانو، درد پاشنه پا، کاهش دردهای زانو و کمر، متعادل سازی و توزیع متناسب وزن بدن و از بین رفتن خستگی های موجود در کف پا هنگام راه رفتن‌های طولانی مدت و یا ایستادن های طولانی، امکان ساخت صندل و کفش طبی را در حمایت از اندام و جلوگیری از آسیب در افراد مختلف ایجاد می کند. ساخت کفش های دیابتیک مخصوص بیماران دیابتی و کفش و کفی مناسب برای کودکان از جمله اقدامات ویژه این بخش می باشد.  


سایر اقدامات مکمل این بخش در بهبود و کاهش درد شامل موارد زیر می باشد:

  • ساخت انواع ارتزهای زانو برای مشکلاتی نظیر پاهای پرانتزی یا ضربدری
  • ارتزهای مربوط به پا و مچ پا مانند انواع مچ بندها
  • ارتزهای شبانه برای بهبود التهاب فاشیای کف پا
  • انواع ارتزهای مربوط به ساق پا جهت آسیب های بیرونی مانند شکستگی ها
  • و برخی آسیب های مربوط به بافت عروقی مثل واریس.


 
 تغذیه
  براساس تجربیات کشورهای توسعه یافته، ورزش و توانبخشی به عنوان کلید اصلی درمان و کنترل بیماری ها به ویژه بیماری دیابت به همراه تغذیه و دارو درمانی معرفی می شود. در واقع تغذیه در توانبخشی، به عنوان درمانی در کنترل دیابت و عوارض جانبی این بیماری مطرح است که می تواند در طراحی برنامه های ورزشی انفرادی و گروهی به این افراد کمک کند تا در این مسیر، نه تنها کیفیت زندگی این بیماران را افزایش دهد، بلکه ناتوانی های این بیماران را در جهت رسیدن به یک برنامه ورزشی مناسب ارتقا و رفع کند.

بخش تغذیه 
 
مرکز توان بخشی لوتوس به پشتوانه تجربه درخشان خود در زمینه توانبخشی، خدمات ارزشمندی نظیرکاهش و افزایش وزن، کنترل اشتها، چاقی و لاغری موضعی، لاغری با دستگاه، تغذیه در گروه های خاص و تغذیه در بیماری ها را برای مراجعه کنندگان خود به ارمغان آورده است. در مرکز جامع لوتوس با توجه به اینکه با افزایش وزن در افراد و بیماران، مشکلات ارتوپدیک و دردهای مفصلی افزایش می یابد، اقداماتی در جهت همکاری با تیم تناسب اندام و تغذیه صورت گرفته است تا بیمار پس از انجام معاینات، با کاهش وزن صحیح و رسیدن به وزن سلامت، در جهت کاهش دردهای اسکلتی عضلانی خود نیز تحت نظر متخصصین مربوطه، اقدامات لازم را انجام دهد.


توانبخشی یک فعالیت گروهی می باشد و نیاز به هماهنگی های بین رشته ای و تبادل نظر بین کارشناسان رشته های مرتبط با این مسئله می باشد. هرکدام از بخش های فوق الذکر، جهت کمک به فرد برای بهبود در عملکردی خاص می باشد. به عنوان مثال؛ فیزیوتراپی برای کمک به افزایش قدرت حرکتی و تحرک و تناسب اندام می باشد و یا گفتار درمانی برای کمک به صحبت کردن، درک، خواندن، نوشتن و بلع می باشد. ممکن است فرد آسیب دیده همزمان به چند اقدام توانبخشی نیاز داشته باشد. به عنوان مثال بیمار مبتلا به ام اس که دچار اختلال در گفتار و بلع غذا شده است و همچنین دچار اختلالات حرکتی گردیده است، نیاز به گفتار درمانی دارد که در این صورت نیاز است روی اختلال تکلم و بلع او کار شود و همچنین نیاز به کار درمانی جسمی برای بهبود عملکرد حرکتی دارد. لازم به ذکر است با توجه به اینکه بیمار مبتلا به ام اس قادر به انجام کارها و برنامه های قبلی خود نمی باشد و کمی از اجتماع و دوستان فاصله می گیرد، احتمالا" دچار افسردگی و یا حتی اضطراب از آینده می شود. لذا به غیر از توانبخشی های جسمی، نیاز به مشاوره توانبخشی نیز دارد. مشاوره توانبخشی یکی از گرایش های مشاوره و راهنمایی است که هدفش، توانمندسازی و مقاوم سازی از لحاظ روانشناختی و روانشناسی به افرادی می باشد که در زندگی خود به نحوی دچار آسیب و بحران شده اند و از لحاظ روحی و روانی آسیب دیده اند. مشاوره توانبخشی به این افراد کمک می کند تا با شرایط پیش آمده خود را وفق دهند و از توانمندی های باقیمانده خود برای یک زندگی موفق استفاده کنند.


با توجه به این موارد و اهمیت کار تیمی در حاصل شدن بهترین نتیجه درمانی، مرکز جامع توانبخشی لوتوس با فراهم کردن گروه درمانی مجرب و کامل که همه در یک قالب و زیر نظر پزشک و مجهزترین امکانات روز جهان می باشد، کلیه خدمات درمانی موردتیاز  و موثر را امکان پذیر کرده است.

اطلاعات تماس

  آدرس : خیابان مشتاق دوم ، خیابان حمزه اصفهانی ، روبروی خیابان علامه امینی ، بن بست تخت جمشید (18) ، پلاک 11

  تلفن : 32668804-031

  فکس : 32687506-031

  پست الکترونیک : info@cliniclotous.ir

  تلگرام : cliniclotus_ir@

  اینستاگرام : cliniclotus_ir و EsfahanPainClinic

 ساعت کار کلینیک:

شنبه تا چهارشنبه: صبح 12-9  بعداز ظهر 20-15

پنج شنبه: 13-9

مکان ما روی نقشه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…